چای
در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)

آیا چای و قهوه باعث کم‌آبی بدن می‌شوند؟

به گزارش رست مرکز

اثر ادرارآور این ماده باعث می‌شود که کلیه‌ها ادرار بیشتری تولید کند و آب بیشتری از این طریق از دست می‌رود.

پاسخ این است که اثر ادرارآور ناشی از کافئین موجود در چای و قهوه آنقدر شدید نیست که در مقدارهای معمول باعث کم‌آبی بدن شود. علت این است که هنگامی یک فنجاق قهوه یا چای می‌نوشید، در عین حال مقداری مایع هم وارد بدن خود می‌کنید و اثر ادرارآور کافئین آنقدر شدید نیست که میزان مایع دفع‌شده از راه کلیه‌ها به این علت بیشتر از این مایع ورودی باشد.

البته مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند باعث سردرد و بیخوابی در برخی از افراد حساس به این ماده شود. همچنین باید از مصرف قند زیاد همراه چای و قهوه پرهیز کنید.

مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های شیرین‌شده ممکن است به کم‌آبی بدن منجر شود، چرا که بدن برای سوخت‌وساز قند نیاز به مصرف بیشتری آب دارد. بنابراین مصرف نوشابه‌های سرد شیرین مانند کولاها که دارای کافئین هم هستند، گرچه ممکن در ابتدا شما را سر حال آورد، اما به علت اثراتش بر سوخت‌وساز در نهایت ممکن است به تامین آب بدن کمک نکند و از طرف دیگر مصرف قند زیاد به علت نوشیدن آنها می‌تواند شما را در معرض خطر دچار شدن به بیماری‌هایی چون چاقی و دیابت قرار دهد.

آب در شرایط معمول احتمالا بهترین نوشیدنی برای حفظ مایعات بدن است که هم عاری از کالری و عم عاری از کافئین است و قیمتش هم ارزان‌تر است

همچنین بخوانید: راهنمای جامع شغل قهوه فروشی و راه‌اندازی فروشگاه قهوه

فرتاک نیوز

دانلود نسخه پی دی افچاپ صفحه
در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.